Lida Kullanırken Nasıl Beslenmeli

Gerek diğer blog yazılarımızdan gerekse web sitemizde ki sayfalardan lida hakkında bilgi sahibi olmaya devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu da çok fazla merak edilen ve henüz tam olarak netliğe kavuşturulmamış bir soru olan, Lida kullanırken nasıl beslenmeliyiz sorusu olacak. Etkili ve kesin sonuçlar aldıran bir zayıflama hapı olan lida kullanırken aklımız kurcalayan beslenme konusunun tüm detaylarını yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.

Doğru Beslenmenin Temellerini Neler Oluşturur?

Bazal metabolizma nedir

Doğru ve sağlıklı beslenme hayatımızı sürdürmemiz ve zinde bir hayat sürmemiz için en temel unsurlardan biridir. Peki doğru beslenme için ne gibi faktörlere dikkat etmeliyiz? Normal bir insan metabolizmasının gün içerisinde yakabileceği kalori miktarı bellidir.Bazal metabolizma hızınızı belirleyen etkenlerde ise; boyunuz, kilonuz ve yaşınızdır. Bu bilgiler ışığında bir insanın gün içerisinde yediklerinden ve içtiklerinden almış olduğu toplam kalorinin ne kadarını yakabildiği belirlenir. Elbette bu değer tüm değerlerin stabil olması halini ifade eder. Yani siz 30 dk koşu yaparsanız bu değer artabilir. Ya da tüm günü hiç hareket etmeden tamamen uyuyarak geçirirseniz azalabilir. Bu noktada bu bilgi bizim doğru beslenme de en temel nirengi noktamız olmaktadır. Yani bizler öncelikle içerisinde yaşadığımız bedenimizi iyi tanıyıp, bedenimiz hakkında ki bilgilere hakim olmamız gerekiyor. Bazal metabolizma hızımızı belirledikten sonra yapacağımız bir diğer iş ise yağ ölçümü bir diğer adıyla vücut kitle endeksimizi öğrenmek olmalıdır.

vücut kitle endeksi

Bu bilgileri de öğrendikten sonra artık günlük yakabildiğimiz kaloriyi, obez olup olmadığımızı yada ne kadar yağ fazlamız olduğunu ve ne kadar kilo kaybetmemiz gerektiğini hesaplayabilecek kabiliyette olmuş oluyoruz. Eğer fazla kilolarınızdan diyet ve spor eşliğinde kurtulma yolunu seçecekseniz yapmanız gereken şey; öğünlerinizi proteince zengin ve ara öğün fazla kalorisi hesaplamış bir şekilde belirlemek olmalıdır. kesinlikle yapacağınız diyet boyunca 3 beyazdan yani şeker, tuz ve un dan uzak durmalısınız. Her öğününüzde protein olmalı ve bu proteini bir miktar karbonhidrat, bitkisel yağ ve bolca yeşillikle desteklemelisiniz. Normal bir insanın günlük tüketmesi gerek 2-2,5 litre su oranını siz arttırıp 3-3,5 litreye kadar çıkarmalısınız. Ve bu yapacaklarınıza ek olarak gün aşırı spor çizelgesi oluşturup ekstra kalori yakımı sağlamalısınız. Bu saydıklarımızı yapmanız halinde kilo vermeniz kaçınılmazdır. Elbette bir sağlık sorununuz yok ise. Normal işte 8 saat çalıp sadece pazar günü izin kullanan bir bireyin programını ele alırsak:

Yaş : 28

Boy: 1.60

Kilo: 80

Cinsiyet: Kadın

Bu değerler doğrultusunda;

Vücut Kitle Endeksi:31,25 (Şişman/Obez)

Bazal Metabolizma Hızı: 989,90

Ele aldığımız bireyin değerlerini inceleyip yorumlama yapmaya çalışacak olursak: Öncelikle bu birey boyunun kısa olmasından dolayı sağlıklı beslenme konusuna en çok dikkat etmesi gereken sınıf arasında yer alıyor. Yukarıda da gördüğünüz gibi Bazal metabolizma hızı 989,90 kalori seviyesinde yani gün içerisinde;

  • 1 Adet çift köfteli 100 gr Hambuger; 294,9 kcal (patates kızartması ve içecek hariç)
      • 1 Adet 100 gr sütlü çikolata  : 537,0 kcal

yediğinde toplam alacağı kalori miktarı 831,90 kcal olmaktadır. Yani geriye 158 kalori gibi bir miktar kalmaktadır. Biraz daha anlaşılır yazacak olursak; bu iki üründen 100 er gram yediğinde gün içerisinde sporsuz ve ekstra bir kalori yakım çalışması yapmadı takdir de 158 kcal daha yakabilecek. Mantıklı düşündüğümüzde bir insan tüm günü büyük boy hamburger ve bir adet kare çikolata ile geçiremeyeceği için bu kişinin kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Hatta halk arasında çok sık kullanılan bir söz olan su içsem yarıyor kelimesi tam da bu noktadan sonra anlam bulacak olup, bunları yedikten sonra yiyeceği her lokma kalori hanesine yazılacak ve bazal metabolizması yeterli olamayacağı için kilo almış olacaktır. Bu örneği neden verdiğimi açıklayacak olursam; 8 saat mesai ve hızlı bir hayat sürerken bırakın spora zaman ayırmayı, öğünlerimizi bile zor takip ediyorken kalori hesaplamak yada nefsimizle büyük savaşlar verip spor salonlarına girmek ve dahi şekerden, fast food dan uzak bir hayat sürmek çok zor. Lida zayıflama hapı tam bu noktada sizin diyet yada spor gibi ekstra çabalar sarf etmenize gereksinim duymayan doğal gıda takviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Lida kullanırken nasıl beslenmeli sorusunun cevabı aslında yine sorunun içerisinde. Siz zaten günlük öğünlerinizde kalori hesaplaması yapmadığınız için ve spor salonlarına gidecek vakit bulamadığınız için lida kullanıyorsunuz. Orjinal lida zayıflama hapı kullanım sırasında size doğal tokluk hissi verip, metabolizma hızınızı yükseltip aynı zamanda; şeker, tatlı ve çikolata krizlerine girmenizi önleyerek yağ yakımı sağlayacak bir üründür. Lida kullanırken siz belli bir diyet programına girmemeli, öğünleriniz atlamadan bol su tüketerek ara öğünler yaparak geçirebilirsiniz. Bunun yanında dilediğiniz gibi sağlığınız için yürüyüşler ve detoks uygulamaları yapabilirsiniz.